top of page
Z21.JPG
Z2.JPG
Z1_edited.jpg
Z8.JPG
Z4.JPG
Z18.JPG
jasmin.png

י

מי אנחנו

עמותת יסמין הינה עמותת הורים המפעילה חינוך אנתרופוסופי-חקלאי באיזור בנימינה. העמותה נוסדה בשנת 2018 על ידי גרעין של כ-7 משפחות מאיזור בנימינה וגבעת עדה במטרה לתת מענה לצורך של מסגרת חינוכית אנתרופוסופית עבור ילדיהם, בהגיעם לגיל גן חובה ולגיל בית הספר.

 

התוכנית איתה יצאנו לדרך הייתה להקים בבנימינה בית חינוך על-אזורי צומח שייתן מענה לכלל הישובים באזור. התחלנו בהגשמת החלום הזה ובשנת הלימודים הבאה, תשפ"ב, ילמדו ארבע שכבות בבית הספר (א- ד) עם תלמידים מבנימינה-גבעת עדה, ישובי אלונה, פרדס חנה-כרכור, זכרון יעקב, חוף כרמל ועוד. מלבד בית הספר הקימה העמותה מערך גנים אשר נותן מענה לילדי האיזור בטווח הגילאים שבין שנה וחצי ועד גיל שבע (גיל העליה לבית הספר).

אנו פונים אליכם כעת, בשעה שהחלום, שהוא נחלתה של קהילה מדהימה ותומכת, עוד קורם עור וגידים.  עלויות ההקמה של מערכת חינוך חדשה הן עצומות; ההכרה של משרד החינוך אינה מקנה לנו את המשאבים הנחוצים לתפעול השוטף של בית החינוך, על כך נוספו האתגרים הכלכליים והאחרים שהביאה איתה השנה האחרונה. עשינו עבודה נפלאה עד כה, אך כדי שנצליח להתפתח ולשגשג אנו זקוקים לעזרתכם ולהתגייסותכם. 

הסיפור שלנו

קשיים שהתגברנו עליהם בשנים הראשונות של הקמת בית החינוך

קשיים פיזיים -  בית החינוך שלנו שוכן במה שבעבר היו האנגרים ששימשו כמחסנים של אזור תעשייה נטוש, אנו שיפצנו אותם והפכנו אותם למרחב פורח. אחרי אינסוף שעות התנדבות של הורים הפכנו שטח שומם לסביבה בטוחה עוטפת אוהבת.

קשיים משפטיים – הקמת בית ספר חדש במדינת ישראל זה אתגר קשה, במיוחד כאשר המועצה המקומית לא מחבקת את היוזמה ההורית. הגשנו בקשה לרישיון, נדחינו, ערערנו, הגשנו שוב ושוב עד שלבסוף, בשנת ,2019 קיבל בית החינוך הצומח יסמין בבנימינה את אישור משרד החינוך לפעול כבית חינוך מוכר שאינו רשמי.

קשיים כלכליים – עד לאחרונה, פעילות בית החינוך מומנה אך ורק מתוך תשלומי ההורים ללא עזרה או תמיכה מאף גוף רשמי, קרן או כספי תרומות. מלבד שכר לימודים על כל ילד, כל משפחה שנכנסה לקהילה התבקשה לתת הלוואה לצורך בינוי. סכום כסף זה שימש את העמותה למימון הבינוי המאסיבי שנדרש עלך מנת להפוך את ההאנגרים לכיתות פרקטיות ונעימות.

נקודות האור שלנו

 

קהילה תומכת ומגובשת – חברי קהילת יסמין הינם הורים שלקחו סיכון מסוים בשליחתם את ילדיהם למערכת חינוך שנמצאת בשלבי הקמה; הרוח בגב היא האמונה בחזון המשותף של חינוך עוטף, שרואה כל ילד כפי שהוא. מעבר לפעילויות וטיולי גיבוש, הקהילה מפעילה רשת ערבות הדדית למשפחות שזקוקות לסיוע, מארגנת סירי לידה ותמיכה ליולדות, לחולים, חברי הקהילה שותפים למיזמים קהילתיים בבנימינה ובסביבה כולה, בחלוקת

סלי מזון בחגים ומועדים ועוד.

צוות חינוכי – הצוות החינוכי שלנו נבחר בקפידה ומורכב מאנשים שאוהבים את הילדים, שותפים לדרך החינוכית ולערכים ומאמינים בקהילה שאנחנו בונים יחד ביסמין.   

השיטה - החינוך האנתרופוסופי מעשיר את עולמו הפנימי של הילד ובונה אותו בצורה המותאמת לגילו להבנתו את העולם. כבר מכיתה א' נחשפים הילדים לתכנים מגוונים כמו שיעורי אנגלית, ערבית ןמלאכות יד. התכנים הפורמליים כמו חשבון וכתיבה מועברים בדרך

יצירתית של אומנות בקצב רגוע המותאם לכל ילד.

תמונת המצב הנוכחית

 

 האתגרים במהלך הקורונה עמותת יסמין המשיכה להעסיק את מחנכי הכיתות מתוך הבנה של חשיבותם בחיי הילדים. עם זאת העמותה צמצמה את תשלומי ההורים ופתחה קרן לערבות הדדית שהעניקה סיוע כספי למשפחות ואנשי צוות שנקלעו לקשיים כלכליים בעקבות הקורונה. מספר הסגרים בשנה האחרונה שיבש את ההכנסות השוטפות של עמותת יסמין בשנה שעברה ושחק את איתנותה הפיננסית.

הצמיחה של בית הספר והמקום המוגבל במתחם בו אנחנו נמצאים כיום מחייבת אותנו בשכירות מבנה נוסף, מה שמגדיל את ההוצאות של העמותה.

 

כחלק מתהליך ההתבגרות והגדילה של בית הספר ומערכת החינוך שהקמנו, גייסנו למערכת מנהלת בית ספר מנוסה לבית ספר והוספנו תפקיד של רכזת גנים. הבאת אנשי צוות נוספים למערכת הגדלה חיונית לניהול התקין אך מגדילה מאוד את ההוצאות השוטפות שלנו.   

 

מטרות לשנה הקרובה

אנחנו עובדים במרץ לקראת שנת הלימודים הקרובה, תשפ"ב, שתחל בספטמבר הקרוב- נערכים לשיפוץ ביתו החדש של הגן, מתרגשים לצבוע לוח נוסף שישמש את כיתה א' החדשה, הצבע לקירות הכיתות כבר מוכן ורכשנו את המחברות עבור הילדים. מלבד הצרכים הבסיסיים במערכת, יש לנו המון רעיונות לפרוייקטים שנרצה לקדם כדי לתת מענה לצרכים שעולים ועל מנת לטייב את המערך החינוכי כולו בשנת הלימודים הקרובה. כמה מהם לדוגמא:

החווה החקלאית - עמותת יסמין קיבלה שטחים מוותיקי המושבה בנימינה מתוך רצון אישי עמוק שלהם בהשבת עטרה ליושנה. אנחנו מתכננים להקים חווה חקלאית, בוסתן מאכל, לבנות חממות ולפתח חקלאות אורגנית- ביודינאמית מקומית מתורך רצון  שהילדים שלנו יגדלו על ברכי העשייה, עבודת האדמה והייצור של הדברים מבראשית, בפשטות. הפעילויות בשדה הפתוח ובערוגות הבושם ינועו דרך ההיסטוריה של המתיישבים הראשונים באיזור (מקימי המושבות) ויושתת על הרעיון החלוצי - הקמה מאפס של שדה חקלאי, יצירה בטבע ועם הטבע וחיבור בלתי אמצעי עם האדמה.

רכישת מתקני חצר בהתאמה עם תקני משרד החינוך - שמחייב אותנו למתקנים על פי מפרט ספציפי

הקמת תזמורת בית ספרית – אפשרות נהדרת לילדים מכיתות שונות עם כשרונות מגוונים ללמוד לנגן יחד בשיתוף פעולה ובהרמוניה ולייצג את בית הספר.

למידה משלימה - מענה תומך לתלמידים עם קשיים בתוך הכיתה ומחוצה לה, סיוע למשפחות הנדרשות לשילוב עבור ילדיהן.

שיפוץ חדר תרפיות – מערך התרפיות המשלים מציע מגוון רחב של טיפולים במחיר מוזל עבור ילדים בזמן בית ספר ואחרי שעות הפעילות. אנחנו מעוניינים לשפץ את חדר הטיפולים במטרה להפכו לקליניקה מן השורה הראשונה כדי לייצר תנאי טיפול אופטימליים עבור הילדים והילדות.

הרחבת פרוייקט קהילה לומדת - בית החינוך שלנו רואה חשיבות יתרה לדיאלוג המתקיים בין הבית ובין בית החינוך. לשם העמקת השיח הזה הקמנו את מערך "קהילה לומדת"; אנחנו מתכנסים אחת לתקופה להרצאה, למעגלי שיח, להדרכות וכל זאת על מנת לשמר ולמנף את מערכת היחסים שבין הבית לבית החינוך לטובתם העליונה של הילדים והילדות.

מה אנחנו מבקשים 

לצערנו, התקציב הנוכחי שלנו לא מאפשר לנו להגשים את כל החלומות האלה שפורטו לעיל. אנחנו פונים אליכם בבקשה לעזרה כספית. התרומה שלך תשפיע ישירות על מה שבית החינוך יכול להעניק לילדים  - ברמת הפעילויות, ברמת התשתית, וברמת התמיכה החינוכית.

כל סכום שתוכלו לתרום לנו יהיה נהדר ושימושי.

 

תודה מקרב הלב בשם כל נכדי, ילדי והורי קהילת יסמין.

bottom of page